Chcemy być państwem europejskim, demokratycznym, a partnerstwo z Polską jest na tej drodze strategiczne - powiedział w środę premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Krynicy.

Szef ukraińskiego rządu podziękował Polsce za niezmienne popieranie integralności Ukrainy. Zaznaczył, że oba kraje mają potencjał współpracy m.in. w dziedzinie obronności, gospodarki, energetyki, współpracy transgranicznej. "Powinniśmy delikatnie podchodzić do kwestii historycznych" - mówił.

Hrojsman dziękował Polsce za wspieranie dążeń euroatlantyckich Ukrainy, integracyjnych, za wspieranie zniesienia reżimu wizowego. "Będziemy integrować się z Europą, Unią Europejską, to jest kurs niezmienny. Chcemy być państwem europejskim, demokratycznym, a partnerstwo z Polską jest na tej drodze strategiczne" - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Potwierdził zaproszenie dla polskiej premier do złożenia wizyty na Ukrainie.

Do spotkania doszło przy okazji odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego.

Hrojsman we wtorek odbył rozmowy z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowie rządów: Polski, Słowacji, Czech i Węgier po spotkaniu wyrazili wsparcie dla dalszych dążeń integracyjnych Kijowa z UE, w tym w kwestii wprowadzenia ruchu bezwizowego oraz ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej.