Portal ruszył na początku czerwca. Miał ułatwiać zainteresowanym wolontariuszom komunikację, sprzyjać integracji i motywować do pracy. Zalogowani mogli na nim umieszczać wpisy, komentować, dzielić się efektami swojej pracy.

Chociaż Światowe Dni Młodzieży zakończyły się i portal nie pełni już funkcji, do której był przeznaczony, to wolontariusze chcieliby, aby nie zniknął z internetu. Nie wiedzą jednak jeszcze, w jaki sposób portal działałby w przyszłości. „Ciąg dalszy nastąpi, chcemy kontynuować ten projekt w troszeczkę zmienionej formule, nadal dopracowujemy szczegóły” – powiedziała PAP przedstawicielka portalu Marta Penno.

Nazwa portalu miała zwracać uwagę na otaczające dobro, które także skłania ludzi do wolontariatu. „Otacza nas gigantyczna ilość dobra; aby je uchwycić, stworzyliśmy pomysł na Górę Dobra. Wielka góra dobra to wspólny wysiłek tysięcy wolontariuszy, działających na rzecz ŚDM prawie przez trzy lata” – powiedziała PAP przedstawicielka portalu Marta Penno.

Reklama

Portal Góra Dobra pomógł wolontariuszom wykonać różnorodne zadania. „W portalu widnieje informacja, że wykonaliśmy 44 zdania, ale w rzeczywistości było ich znacznie więcej. Nie zliczyliśmy zadań +prywatnych+, widocznych tylko dla niektórych, zaproszonych do danego projektu wolontariuszy. Niektórych zadań też nie odhaczyliśmy - ze względów organizacyjnych nie zostały zapisane jako +wykonane+, ale najważniejsze, że je wykonaliśmy” – powiedziała Penno.

W portalu działał m.in. tzw. Bank pracy – dzięki niemu wolontariusze mogli przypisać się do poszczególnych działań, mieli też możliwość planowania i koordynowania pracy.

Integracji wolontariuszy miała służyć zabawa „Góra selfie”, będąca kontynuacją dwóch innych integrujących projektów portalu – „Poznajmy się” i „Spotkajmy się”.

Wolontariusze, którzy wzięli udział w „Górze selfie”, mieli ze sobą nawiązać kontakt, odnaleźć się w realu (poznawali się zwykle po niebieskich plecakach) i zrobić sobie wspólne selfie, które należało przesłać organizatorom akcji. O tym, kto z kim się spotka, decydował losowo system, działający na portalu Góra Dobra.

Zgromadzone w ten sposób fotografie znajdą się w pamiątkowym, elektronicznym albumie.

W organizację ŚDM zaangażowanych było ok. 20 tys. wolontariuszy, w tym ponad 4 tys. cudzoziemców z ok. 70 krajów. Góra Dobra odnotowała najwięcej użytkowników z Polski, ale też młodzieży z krajów hiszpańsko- i portugalskojęzycznych, z Włoch, Francji i Niemiec. (PAP)