Francja podpisała we wtorek kontrakt z Kuwejtem na sprzedaż do tego państwa Zatoki Perskiej 30 wielozadaniowych śmigłowców Caracal produkowanych przez koncern Airbus Helicopters. Według Paryża transakcja jest warta ponad 1 mld euro.

Agencja Associated Press przypomina, że porozumienie jest elementem strategicznego partnerstwa między obydwoma państwami, które należą do międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

W wypowiedzi telefonicznej dla AFP francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian ocenił, że podpisanie umowy "to rezultat wspólnej pracy producentów, dyplomatów i wojskowych" w czasie negocjacji. "Z Kuwejtem zawsze mieliśmy relacje pełne zaufania, prawdziwe partnerstwo, które sięga wielu lat wstecz" - dodał minister.

W kwietniu 2015 roku w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska polski resort obrony zakwalifikował do końcowego etapu śmigłowiec H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. Podpisanie kontraktu, wartego ok. 13,3 mld zł, zależy od wyniku toczących się obecnie w resorcie gospodarki negocjacji offsetowych. (PAP)