Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal - poinformowało MR. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego.

"Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - głosi oświadczenie ministerstwa rozwoju, przesłane we wtorek wieczorem PAP.

"Wysokość kontraktu to ok 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej" - podkreślono w komunikacie.

"W trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego" - głosi oświadczenie.

Jak przypomniano, negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Airbus Helicopters o zerwaniu kontraktu ws. Caracali: Przyjmujemy decyzję polskiego rządu do wiadomości

Po opublikowaniu przez polskie Ministerstwo Rozwoju komunikatu o ostatecznym zerwaniu negocjacji offsetowych z Airbus Helicopters rzecznik tej firmy sprawiał wrażenie zaskoczonego. Przyjmujemy do wiadomości oświadczenia polskiego Ministerstwa Rozwoju, ale na razie jest jeszcze za wcześnie, by o tym rozmawiać i to komentować – powiedział korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi rzecznik Airbus Helicopters Guillaume Steuer.

RMF24.pl