Zastępca specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii Ramzy Ezzeldin Ramzy poinformował w niedzielę, że zaprosił przedstawicieli rządu w Damaszku do wzięcia udziału w nowej rundzie rozmów pokojowych z opozycją pod koniec sierpnia. Dodał, że reżim zaproszenie przyjął.

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura wyraził we wtorek nadzieję na wznowienie "pod koniec sierpnia" rozmów między wysłannikami syryjskich władz i opozycji. Dwie dotychczasowe rundy rozmów w tym roku zakończyły się fiaskiem.

Ramzy spotkał się w niedzielę w Damaszku z szefem syryjskiej dyplomacji Walidem el-Mualimem, któremu zreferował zamiary Mistury.

"Wyjaśniłem ministrowi, jak będziemy procedować. Rozmawialiśmy także o tym, jak sprawić, by w wiarygodny sposób przeprowadzić proces transformacji politycznej w Syrii wspieranej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ" - dodał dyplomata. Następnie zaznaczył, że el-Mualim "potwierdził zamiar rządu syryjskiego udziału w rozmowach".

Następnie oficjalna agencja prasowa Sana podała, że strona syryjska "jest gotowa do wznowienia rozmów bez warunków wstępnych w formacie międzysyryjskim, bez ingerencji zagranicznej".

1 sierpnia został wyznaczony jako początek procesu transformacji politycznej w ogarniętej wojną Syrii. Zgodnie z mapą drogową przyjętą w grudniu ub. roku przez ONZ, do tego dnia powinien zostać powołany organ zajmujący się transformacją, a następnie, do połowy 2017 roku, gotowa miałaby być konstytucja i zwołane wybory.

W połowie lipca o sytuacji w Syrii rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, którzy zadeklarowali porozumienie co do kroków, jakie należy podjąć, aby ożywić proces pokojowy w Syrii. Utrzymały się jednak rozbieżności m.in. w sprawie przyszłości syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Przeciwko jego odejściu są Rosja i Iran.

W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności kraju została zmuszona do opuszczenia domów.