Oficjalne stołeczne obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się już w weekend poprzedzający poniedziałek 1 sierpnia.

Według informacji Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda weźmie udział w sobotnim spotkaniu z uczestnikami Powstania w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości zapowiedziano wystąpienie prezydenta oraz wręczenie odznaczeń państwowych.

Prezydent weźmie również udział w niedzielę w Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. Podczas tej uroczystości także planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Reklama

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, prezydent będzie uczestniczył w uroczystym upamiętnieniu godz. "W" przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach; weźmie też udział w uroczystości przy Pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie wygłosi wystąpienie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)