Większość banków będzie działać bez zmian w czasie Światowych Dni Młodzieży w ostatnim tygodniu lipca w Krakowie, ale operatorzy bankomatów liczą się ze wzmożonym popytem na wypłatę gotówki.

Na czas ŚDM krakowskie banki nie planują znacznych zmian w funkcjonowaniu. Zdecydowana większość oddziałów będzie działać tak, jak zwykle. Jednak w miejscach, w których mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji, placówki zawieszą działalność.

Np. Eurobank zamknie cztery spośród swoich 11 placówek w Krakowie. W poszczególnych dniach nieczynne będą oddziały przy ul. Starowiślnej, Zwierzynieckiej, Kalwaryjskiej i Karmelickiej.

Reklama

Bank Millenium zamyka oddziały w samym centrum miasta. W tych placówkach nieczynne mają być także bankomaty. „Jest to podyktowane wymogami bezpieczeństwa – w tak dużej grupie turystów może zaistnieć niebezpieczeństwo skimmingu, a bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze” – podkreśliła Małgorzata Nasiłowska z działu komunikacji marketingowej tego banku.

O zamykanych oddziałach placówki informowały klientów m.in. za pomocą SMS-ów.

Reklama

Banki i operatorzy bankomatów nie przewidują trudności transakcyjnych, ale liczą się ze wzmożonym popytem na wypłatę gotówki.

Niektóre instytucje na czas ŚDM postawią w mieście dodatkowe urządzenia wypłacające banknoty. Zrobił tak już np. PKO Bank Polski – dostarczył mobilne bankomaty w cztery lokalizacje w Krakowie, a także do Wieliczki, Brzegów, Wadowic, Kokotowa, Kalwarii Zebrzydowskiej.

Euronet, jedna z najpopularniejszych sieci bankomatów w Polsce, zapowiada, że poczyni wszelkie starania, aby klienci nie mieli problemów w wypłatą środków.

Jak poinformowała PAP dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska Ewa Miziołek, firma ma 220 bankomatów i wpłatobankomatów (tzw. recyklerów) w okolicach i w miejscach, gdzie będą uroczystości ŚDM. Dodatkowo Euronet, w ramach współpracy z organizatorami ŚDM, w pobliżu miejsc wydarzeń usytuuje cztery tymczasowe bankomaty.

„Jesteśmy przygotowani na wzmożone zainteresowanie usługami oferowanymi w urządzeniach należących do sieci. Pojawienie się ewentualnych niesprawności podczas Światowych Dni Młodzieży może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi” – zaznaczyła Miziołek.

31. Światowe Dni Młodzieży potrwają w Krakowie i Brzegach od 26 do 31 lipca. Zarejestrowało się na nie 360 tys. pielgrzymów ze 187 państw. Organizatorzy przewidują jednak, że w uroczystościach może wziąć udział nawet 1,5 mln osób.