Amerykańska batalionowa grupa bojowa ma być rozmieszczona w Polsce w styczniu lub lutym 2017 roku - poinformował w sobotę minister obrony Antoni Macierewicz na zakończenie szczytu NATO w Warszawie.

Przywódcy państw NATO podjęli w Warszawie decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych liczących po ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

"Te wojska amerykańskie będą mogły od początku stycznia być rozmieszczone. Już w styczniu, lutym mają stacjonować. W Polsce się to na pewno uda" - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe obrady szczytu NATO w Warszawie.

Wśród najważniejszych decyzji szczytu szef MON wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO i decyzję o rozmieszczeniu w Polsce oraz państwach bałtyckich czterech grup batalionowych. "W Polsce będzie usytuowane ich dowództwo dywizyjne" - powiedział Macierewicz.

Minister obrony ocenił, że Polska i cały sojusz NATO "wychodzi z tego szczytu z rzeczywistymi możliwościami obrony i odstraszania". "Był to największy i o najbardziej doniosłym znaczeniu szczyt NATO" - powiedział Macierewicz.