Unię Europejską, instytucje europejskie firmują konkretne osoby, konkretni politycy z imienia i nazwiska; Brexit to także ich odpowiedzialność polityczna - oceniła w poniedziałek premier Beata Szydło.

W poniedziałkowym wywiadzie dla TVP Info premier była pytana m.in. o to, czy przywódcy unijnych instytucji powinni podać się do dymisji w związku z wynikami referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie jej wystąpienia z Unii Europejskiej.

"Politycy zawsze powinni ponosić odpowiedzialność za swoją działalność, za swoje zobowiązania i ta odpowiedzialność polityczna dotyczy wszystkich, nie tylko polityków, którzy kierują państwami, ale również polityków, którzy kierują instytucjami takimi jak Unia Europejska" - powiedziała.

Premier stwierdziła również, że głosy krytyczne wobec "prowadzonej przez aktualnych przywódców UE polityki" pojawiają się nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale "właściwie ze wszystkich państwach członkowskich". "Polityka prowadzona od kryzysu do kryzysu, a to robili przywódcy europejscy przez ostatnie lata, kiedy każdy kryzys był zamiatany pod dywan, nie wyciągano wniosków, tylko na siłę jeszcze narzucano kolejne ograniczenia państwom narodowym, doprowadziło do tego, co mamy" - oceniła.

"Unię Europejską, instytucje europejskie firmują konkretne osoby, konkretni politycy z imienia i nazwiska. Dzisiaj również to jest ich odpowiedzialność polityczna" - podsumowała Szydło.

Szefowa polskiego rządu powiedziała, odnosząc się do planowanego na wtorek szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, że liczy na to, że wszystkim przywódcom europejskim, którzy będą na szczycie, "starczy odwagi (...), ażeby powiedzieć, że nie zgadzamy się, aby dłużej była prowadzona taka polityka europejska, bo ona doprowadzi do tego, że nie tylko Wielka Brytania opuści UE, ale że cały projekt pt. Unia Europejska będzie po prostu coraz bardziej słaby, będzie się rozpadał". "A to nie jest w interesie Polski, w interesie Europy" - dodała.

Według premier, konieczne jest "odbudowanie Unii Europejskiej", które wymaga z kolei dania Europejczykom możliwości decydowania o swoich sprawach. "Musimy Europie i Europejczykom oddać UE" - powiedziała Szydło.