Unijni przywódcy wezwali w czwartek w Prisztinie kosowskich polityków, by ponad podziałami wspólnie pracowali na rzecz wstąpienia Kosowa do Unii Europejskiej. Dzień wcześniej Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wiz Schengen dla Kosowian.

Szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini i komisarz UE ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos spotkali się w czwartek w Prisztinie z kosowskimi politykami, by "wspólnie świętować propozycję KE" - pisze Associated Press.

Przywódcy UE wezwali kosowskich polityków do dialogu w kontrowersyjnych sprawach, dotyczących m.in. umowy granicznej z Czarnogórą czy normalizacji stosunków z Serbią. "Jedność i różnorodność to motto UE" i mogłyby być też mottem Kosowa - powiedziała w parlamencie Mogherini. Na sali obecni byli także przedstawiciele opozycji, która od ok. dwóch miesięcy regularnie paraliżuje posiedzenia parlamentu.

Propozycja KE zakłada, że bez wiz do strefy Schengen na maksymalnie 90 dni będą mogli wjechać obywatele Kosowa mający paszporty biometryczne, udający się podróż w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Mimo zniesienia wiz Kosowianie będą nadal musieli udowodnić posiadanie wystarczających środków finansowych na pobyt w krajach Schengen oraz okazać potwierdzenie celu podróży. Nadal również nie będą mieli prawa do podjęcia pracy w UE.

Rozmowy w sprawie liberalizacji reżimu wizowego z Kosowem toczyły się od początku 2012 roku. (PAP)