Hiszpańska policja zatrzymała we wtorek na południu kraju 27-letniego Francuza podejrzewanego o dostarczenie broni wykorzystanej przez sprawcę ataku na sklep z żywnością koszerną w Paryżu w styczniu 2015 r., w którym zginęły cztery osoby - podało MSW.

Pochodzący z departamentu Pas-de-Calais na północy Francji Antoine Denive został zatrzymany w nadmorskiej miejscowości Rincon de la Victoria, pod Malagą. 27-latek był poszukiwany przez francuskie władze, które wydały międzynarodowy nakaz aresztowania mężczyzny.

W środę Denive został oskarżony o handel bronią. Według źródeł sądowych podczas środowego przesłuchania w Madrycie zaprzeczył, jakoby sprzedał broń napastnikowi ze sklepu koszernego Amedy'emu Coulibaly'emu. Zgodził się na ekstradycję do Francji.

Francuskie śledztwo wykazało, że Denive opuścił Francję kilka tygodni po zamachach ze stycznia ub.r. i ukrył się w okolicach Malagi, gdzie kontynuował swą nielegalną działalność.

Oprócz Denivego w związku z handlem bronią zatrzymano obywateli Serbii i Czarnogóry.

17 osób zginęło na początku stycznia 2015 roku w Paryżu w atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych. 7 stycznia w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji. (PAP)

jhp/ mc/