Bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) odbili w poniedziałek z rąk syryjskiej zbrojnej opozycji strategicznie ważną miejscowość Ar-Rai w położonej na północy Syrii prowincji Aleppo - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Po stoczeniu ciężkich walk dżihadyści przejęli kontrolę nad Ar-Rai wczesnym rankiem. Zaledwie kilka dni wcześniej islamiści opuścili to miasteczko na skutek ofensywy podjętej przez bojowników opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej, a także z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

W trakcie toczących się od miesięcy walk na północnym zachodzie Syrii Ar-Rai wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Miasteczko jest położone przy granicy syryjsko-tureckiej, dzięki czemu zapewnia bojownikom IS dostęp do szlaków zaopatrzeniowych; znajduje się też na drodze do bastionu ich organizacji w prowincji Aleppo.

Od maja 2015 roku IS zdobyło tereny w pobliżu Azaz, przejścia granicznego z Turcją, jednak w ostatnich miesiącach zostało zmuszone od odwrotu w wielu innych regionach przez inne ugrupowania rebelianckie i wspierane przez lotnictwo Rosji syryjskie wojska rządowe - przypomina agencja Reutera.

Władze w Damaszku poinformowały w niedzielę, że syryjska armia i rosyjskie lotnictwo przygotowują wspólną operację wyzwolenia Aleppo, a w środę wspierane przez siły sojusznicze wojsko syryjskie rozpoczęło dużą ofensywę przeciwko rebeliantom na południe od Aleppo.

Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze, odkąd pod koniec lutego zaczęło obowiązywać zawieszenie broni w Syrii. Rozejm nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko IS oraz Frontowi al-Nusra; operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa i dowodzona przez USA koalicja.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. (PAP)

akl/ ap/