Od rana wielu polityków m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych składa Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości.

Zełenski: Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko

Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

"W imieniu narodu ukraińskiego składam najszczersze życzenia Prezydentowi RP i całemu narodowi polskiemu z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę, aby Wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna" - napisał Zełenski na platformie X (d. Twitter).

Podkreślił, że naród polski i ukraiński łączy wspólny cel i wartość: wolność. "Zawsze jak byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą i razem zwyciężaliśmy. Razem jesteśmy co najmniej dwukrotnie silniejsi" - wskazał prezydent Ukrainy.

Jak zaznaczył, Ukraińcy nigdy nie stracą poczucia wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym momencie rosyjskiej agresji. "Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać. Jestem wdzięczny za szacunek okazany wszystkim Ukraińcom, którym Polacy udzielili schronienia i otworzyli przed nimi swoje domy" - stwierdził Zełenski.

"Silne partnerstwo między naszymi narodami, na zawsze wolnymi, czyni nas i całą naszą Europę silniejszymi! Ukraina i Polska są zjednoczone wolnością i zawsze będą razem – w UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii" - wskazał Zełenski.

"Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko!" - dodał.

Szmyhal: Dziękuję każdej Polskiej Rodzinie

Życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył Polakom także premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Składam najszczersze życzenia Polsce i Narodowi Polskiemu z okazji Święta Niepodległości! Doceniamy Waszą solidarność z Ukrainą. Dziękuję każdej Polskiej Rodzinie, która wsparła Ukraińców w najtrudniejszych czasach. Życzę Polsce pomyślności i dobrobytu!" - napisał Szmyhal.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Brzezinski: Najlepsze życzenia dla narodu polskiego

Długa walka Polski o niepodległość przypomina nam o cennej wartości, jaką jest wolność. Dziś Polacy świętują i odnawiają swoje przywiązanie do podstawowych wartości, które wszyscy cenimy - wolności, sprawiedliwości i równości dla wszystkich. Najlepsze życzenia dla narodu polskiego z okazji Święta Niepodległości - napisał w serwisie X Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Prezydent Nauseda życzy Polakom jedności i siły

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda z okazji Święta Niepodległości Polski w sobotę w depeszy gratulacyjnej wystosowanej do prezydenta Andrzeja Dudy złożył Polakom życzenia jedności i siły, a państwu polskiemu długich lat pomyślności. Polskę i Polaków pozdrowiły również przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen i premier Ingrida Szimonyte.

Prezydent Nauseda podkreślił, że docenia „silne stosunki dwustronne między Litwą a Polską, oparte na wzajemnym szacunku i szczerej przyjaźni, a także owocną współpracę w ramach NATO i Unii Europejskiej”.

"Współpracujemy w kwestiach bezpieczeństwa, politycznych i gospodarczych. Szczególnie cenię naszą współpracę obronną. Jestem przekonany, że pomimo zmian na polskiej scenie politycznej, strategiczne partnerstwo i współpraca między naszymi krajami pozostaną intensywne i skuteczne” – czytamy w liście gratulacyjnym.

Litewski przywódca wskazuje, że „aktywna rola Waszego kraju jest szczególnie ważna w tych trudnych czasach, gdy należy przeciwdziałać wieloaspektowym zagrożeniom oraz wyzwaniom, z którymi się zmierza cała nasza wspólnota transatlantycka”. „Podczas gdy Rosja kontynuuje brutalną wojnę przeciwko Ukrainie, doceniamy wsparcie Polski dla walczącej Ukrainy i jesteśmy gotowi kontynuować nasze pełnowymiarowe wspólne wsparcie” – napisał Nauseda.

Premier Litwy: Silna Polska wzmacnia bezpieczeństwo Litwy

„Święto Niepodległości Polski jest również świętem dla narodu litewskiego, ponieważ silna Polska wzmacnia bezpieczeństwo Litwy” – czytamy w liście gratulacyjnym, który wystosowała do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego premier Litwy Ingrida Szimonyte.

Przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen zwraca uwagę, że obchody święta niepodległości dają nam możliwość spojrzenia na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz wyrażenia wdzięczności za osiągnięcia kraju.

"Dziś Litwa i Polska są członkami niezależnej, silnej i dumnej europejskiej rodziny. Przy tej ważnej okazji chciałabym podziękować za wkład w rozwój ścisłej współpracy między naszymi parlamentami i za gotowość stawiania czoła dzisiejszym wyzwaniom” - napisała Czmilyte-Nielsen w liście do marszałków Sejmu i Senatu RP, Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego.

Silina: Gratulacje dla naszego bliskiego sojusznika

Najserdeczniejsze gratulacje dla naszego bliskiego sojusznika i partnera z okazji Narodowego Dnia Niepodległości! - napisała na serwisie X premier Łotwy Evika Silina.

W podobnym tonie wypowiedział się na serwisie X prezydent Estonii Alar Karis:

Aleksandra Akińczo, kmz/ mrr/