Mimo niedawno zawartego zawieszenia broni pilnie potrzebna pomoc dociera tylko do 30 proc. Syryjczyków z oblężonych terenów i do 10 proc. ludzi zamieszkujących trudno dostępne rejony Syrii - powiedział w środę szef operacji humanitarnych ONZ Stephen O'Brien.

O'Brien oświadczył w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że do wielu z 4,6 mln potrzebujących pomocy Syryjczyków nie można dotrzeć z pomocą z powodu niebezpieczeństw i braku zgody bojowników na przejazd konwojów.

Jednak po wstrzymaniu przed miesiącem działań wojennych pojawił się "promyk nadziei", gdyż znacznie mniej cywilów zostało zabitych i rannych, a dostęp z pomocą humanitarną jest większy.

O'Brien dodał, że od początku roku konwoje z pomocą humanitarną dotarły w Syrii do 150 tys. ludzi w 11 z 18 oblężonych obszarów. Podkreślił, że syryjski rząd nie zaaprobował do tej pory pomocy dla trzech oblężonych miast położonych zaledwie kilka minut jazdy samochodem od magazynów ONZ w Damaszku: Dumy, Harasty i Darajji.

"Szczególnie trudna sytuacja jest w Darajji, skąd przychodzą wieści o braku pitnej wody, jedzenia, lekarstw i prądu" - powiedział.

O'Brien skrytykował władze Syrii za blokowanie lub usuwanie środków medycznych z konwojów humanitarnych, twierdząc, że ponad 80 tys. pozycji medycznych zostało z nich usuniętych, co nazwał "skandalem". Były wśród nich odżywki dla dzieci i lekarstwa zapobiegające krwotokom poporodowym.