Korea Północna wystrzeliła we wtorek z ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju pocisk rakietowy krótkiego zasięgu - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła wojskowe. Nie wiadomo, gdzie pocisk spadł.

Według Yonhap pocisk przeleciał ok. 200 km w kierunku północno-zachodnim. Tymczasem agencja Associated Press, powołując się na źródła w południowokoreańskim sztabie generalnym, podaje, że nie wiadomo, gdzie rakieta spadła - czy na lądzie, czy na morzu. AP przypomina, że z reguły testowane przez Pjongjang pociski rakietowe spadają nad morzem.

To kolejna próba rakietowa Korei Północnej w tym miesiącu. W zeszłym tygodniu informowano o wystrzeleniu przez komunistyczny reżim pięciu pocisków krótkiego zasięgu, a dwa tygodnie temu rakiety balistycznej, prawdopodobnie średniego zasięgu typu Rodong. Jeszcze wcześniejsze próby miały miejsce 9 i 3 marca.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.