W apelu przekazanym PAP w czwartek, biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek napisał: "Dla wielu osób Wielki Wtorek 22 marca stał się Wielkim Piątkiem, dniem bólu i żałoby. Wszystkich, którzy zginęli polecamy miłosiernemu Bogu. Modlimy się także za rannych, aby jak najszybciej mogli wrócić do swoich rodzin".

Hierarcha podkreśla, że w sposób szczególny dotknęła nas wiadomość o naszych rodakach, którzy zostali poszkodowali podczas tych tragicznych wydarzeń. "Pośród nich są dwaj funkcjonariusze Służby Celnej. Powierzamy ich Bogu w ufnej modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej" - zaznaczył bp Guzdek.

Poinformował też, że w Wielki Czwartek, podczas mszy św. Wieczerzy Pańskiej, w katedrze polowej, o godz. 18.00 będzie się modlił w ich intencji. Zwrócił się też do księży kapelanów, aby w tym dniu polecili Bogu tragicznie zmarłych i prosili o powrót do zdrowia dla poszkodowanych w wyniku tego barbarzyńskiego zamachu.

Bp Guzdek zwraca się też, aby pamiętać o słowach św. Jana Pawła II, które wypowiedział we Fryburgu: "Nie buduje się jutra ludzkości w nienawiści, przemocy, jakimkolwiek ucisku. Nie buduje się jutra ludzkości na tryumfie indywidualnego lub zbiorowego egoizmu. Nie da się zbudować jutra ludzkości na fałszywej koncepcji wolności, która nie szanuje wolności innych” (13 czerwca 1984 r.).

Wszystkim łączącym się w modlitwie za zmarłych i poszkodowanych podczas zamachu w Brukseli biskup polowy WP udziela pasterskiego błogosławieństwa.

Według dotychczasowych ustaleń w zamachach w Brukseli zginęło 31 osób, ok. 300 zostało rannych, w tym troje Polaków.