Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił w czwartek, że Polska powinna respektować opinię Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił, do tej pory autorytet tego gremium był raczej respektowany, a jego zalecenia mogą pomóc "wyjść z opresji".

"Niewątpliwie Polska znalazła się dziś na zakręcie, jeśli chodzi o taki wymiar reputacyjny, o ocenę tego, co się dzieje z ładem demokratycznym w Polsce. Czy to są opinie zasłużone, czy może trochę przesadzone właściwie nie ma większego znaczenia; trzeba znaleźć drogę wyjścia z tego impasu" - powiedział dziennikarzom w Brukseli szef Rady Europejskiej.

Przed godz. 11 rozpoczęło się spotkanie Donalda Tuska z premier Beatą Szydło. Tusk mówił, że rozmowa odbędzie się z inicjatywy szefowej polskiego rządu. Jak zaznaczył, nie sądzi, by rozmowa dotyczyła spraw związanych z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zapewnił jednocześnie, że jest w Brukseli, żeby "wszystkim pomagać", niezależnie od własnych poglądów.

Tusk podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że kryzys konstytucyjny trzeba rozwiązać w zgodzie z duchem i literą prawa krajowego i europejskiego. "Wydaje się, że do tej pory autorytet Komisji Weneckiej był raczej respektowany przez państwa. To jest coś, co może pomóc danemu państwu wyjść z opresji" - oświadczył Tusk.

W miniony piątek Komisja Wenecka wydała opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Według Komisji ograniczanie efektywności Trybunału podważy trzy podstawowe zasady Rady Europy - demokrację, prawa człowieka i rządy prawa. Podkreślono, że doprowadzanie do nieskuteczności sądu konstytucyjnego jest niedopuszczalne, znosi kluczowy mechanizm zapewniający, że potencjalne konflikty z europejskimi i międzynarodowymi normami i standardami mogą być rozwiązywane na poziomie krajowym, bez potrzeby uciekania się do europejskich czy innych dodatkowych sądów.

W opinii Komisji Weneckiej podkreślono, że rozwiązanie konfliktu dotyczącego składu Trybunału Konstytucyjnego, który to konflikt zapoczątkowały działania poprzedniego Sejmu, musi zostać znalezione. Komisja wezwała większość parlamentarną i opozycję do dołożenie wszelkich starań w celu znalezienia rozwiązania.

Przedstawiciele Komisji na konferencji prasowej podkreślali, że pierwszą rekomendacją po wydaniu opinii jest opublikowanie wyroku Trybunału z 9 marca.