Żołnierze Wyklęci oczami przeciwników na Mazowszu. Muzeum w Sochaczewie publikuje tajne dokumenty funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa , Milicji Obywatelskiej i dotyczące likwidacji żołnierzy drugiej konspiracji w latach 1945-64.

Materiały były prezentowane na wystawie na 30 -lecie MO w 1974 roku w ośrodku ZOMO w Warszawie. Po niej trafiły razem ze scenariuszem wystawy do teczki, która zyskała klauzulę tajnej. Miały zostać zniszczone, ale zachował je jeden z byłych policjantów i kilka dni temu przekazał Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Materiały to 33 cenne dokumenty z epoki i kilkadziesiąt zdjęć. Ukazują one żołnierzy konspiracji jako bandytów i wrogów PRL. Wśród kart są wykazy rozbitych grup niepodległościowych NSZ, WIN, NZW, ROAK, wykaz zdobytej broni i amunicji, opisy zasadzek i akcji, zestawienia pojmanych i zabitych członków podziemia niepodległościowego. Z materiałów wynika, że do 1964 roku ujęto prawie 14 tys.

Reklama

Żołnierzy Niezłomnych na Mazowszu, zabito ponad 370, ponad 5 tys. ujawniło się. Dokumenty są wyjątkowo cenne, bo potwierdzają istnienie 116 oddziałów do 1954 roku i 76 organizacji podziemnych.