Powołanie nowych bardzo istotnych instytucji muzealnych, uchwalenie małej ustawy medialnej i przygotowywanie filmu historycznego o Polsce - to jedne z najważniejszych osiągnięć, które wymieniał na podsumowanie stu dni resortu kultury jego szef, wicepremier prof. Piotr Gliński.

Mówiąc o małej ustawie medialnej ocenił, że spowodowała ona już teraz to, że polskie media publiczne są bardziej spluralizowane niż dotychczas. „Szykujemy dużą ustawę medialną, zgodnie z zapowiedziami, będzie ona do końca pierwszego półrocza tego roku zrealizowana” - zadeklarował wicepremier.

Prof. Piotr Gliński podkreślał, że ważnym kierunkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest polityka dziedzictwa narodowego. Jako przykłady wymieniał między innymi powołanie nowych, ważnych instytucji muzealnych jak: muzeum w Piaśnicy, które jest oddziałem muzeum Stuthoff, muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku i Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Zwrócił też uwagę na dwa realizowane projekty: Centrum Badań nad Totalitaryzmem oraz rozszerzenie działalności i współprowadzenie Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który ma zająć się dokumentacją i propagowaniem dorobku Polski na ziemiach zachodnich.

Wicepremier prof. Piotr Gliński zapewniał, że wkrótce ruszą prace nad wyłonieniem superprodukcji historycznej o Polsce. „Mamy przygotowany konkurs scenariuszowy i poprzez Narodowe Centrum Kultury ten konkurs scenariuszowy będzie realizowany. Myślę, że ogłoszony będzie w przyszłym tygodniu” - zapowiedział prof. Gliński. Wyjaśnił, że chodzi o wyłonienie w pierwszym etapie 3 scenariuszy, nad którymi później, prawdopodobnie w koprodukcjach zagranicznych będzie można dalej pracować.

Podsumowując sto dni w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński ocenił, że polska kultura rozwija się w sposób stabilny, wszystkie instytucje kultury funkcjonują we właściwy sposób. Dodał, że - zgodnie z zapowiedziami - będą w tym roku podwyżki dla pracowników kultury, średnio o 5 procent.