W Warszawie obraduje Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Ma między innymi ocenić 100 dni rządu Beaty Szydło. Politycy Platformy będą też rozmawiać o najbliższych aktywnościach partii - o tworzeniu klubów obywatelskich oraz o przygotowaniach do mającego się odbyć we wrześniu kongresu programowego.

Szef PO Grzegorz Schetyna mówił, że partia będzie opozycją totalną, bo - jak się wyraził - "mamy do czynienia z władzą totalną". Przekonywał, że przez 100 dni, rząd nie zrealizował żadnej obietnicy. W jego ocenie, dziś mamy ciąg dalszy kampanii wyborczej. Jak powiedział, PiS-owi chodzi o to, by mieć władzę. Mówił też, że obecna władza dzieli ludzi, a wobec swoich przeciwników politycznych używa języka nienawiści. Dlatego - przekonywał - Platforma musi być twardą opozycją. Dodawał, że PO musi też mówić o osiągnięciach dwóch kadencji swoich rządów.

Rada Krajowa ma zatwierdzić personalne decyzje zarządu partii, który obradował wczoraj wieczorem. Z zasiadania w tym gremium zrezygnowali: Radosław Sikorski i Jacek Rostowski. Obaj wycofali się z polityki i nie kandydowali w jesiennych wyborach parlamentarnych. Z pracy w zarządzie rezygnuje też posłanka PO ze Śląska Danuta Pietraszewska. Zwalniane miejsca mają zająć: Rafał Trzaskowski i Borys Budka. Na stanowisko jednego z wiceprzewodniczących ma awansować Tomasz Siemoniak.

Reklama

Rada Krajowa ma też zatwierdzić wybór Stanisława Gawłowskiego na p.o. sekretarza generalnego Platformy. Jego zastępcami będą: Tadeusz Zwiefka, Czesław Mroczek i lider partyjnej młodzieżówki Konrad Zaradny. Skarbnikiem ma być poseł Mariusz Witczak.

Podczas posiedzenia Rady zostanie powołany zespół doradców ekonomicznych. W jego skład wejdą między innymi: Dariusz Rosati, Janusz Lewandowski i Jacek Rostowski. Z kolei Radosław Sikorski, Lena Kolarska-Bobińska, Michał Boni i Paweł Zalewski będą w Radzie Programowej Instytutu Obywatelskiego - think tanku PO.