Rząd chce, aby przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego zaczęły obowiązywać w przyszłym roku - powiedziała premier Beata Szydło. Premier podsumowała na porannej konferencji prasowej sto dni pracy swojego rządu.

Projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego jest po pierwszym czytaniu w komisji sejmowej. Premier pytano także o podatek od hipermarketów. Szefowa rządu wyjaśniła, że podatek ten miał dawać wpływy do budżetu, ale też wspierać polskie sklepy. Pierwsza wersja projektu ustawy nie do końca spełniała te oczekiwania, gdyż polskie firmy również miały zostać obciążone podatkiem. Organizacje handlowców zwróciły się o zmianę tych założeń i rząd przygotował wariant z wyższą kwotą wolną od podatku. W przyszłym tygodniu projekt ma być skierowany do konsultacji rządowych.

Zdaniem premier, największym sukcesem rządu jest program Rodzina 500 Plus. Za niepowodzenie uznała natomiast opóźniające się prace nad podatkiem od hipermarketów, który miał już wejść w życie.

Komentując krytykę rządu ze strony opozycji, premier powiedziała, że opozycja ma do niej prawo. Dodała jednak, że oczekuje na projekty rozwiązań, przygotowane przez ugrupowania opozycyjne. Zapraszamy do współpracy, jesteśmy otwarci na rozmowę - powiedziała premier apelując, aby opozycja "przestała buntować" przeciwko rządowi, zabrała się do pracy i razem z koalicją realizowała "dobrą zmianę".

Reklama

Premier podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić zmiany w górnictwie. Przyznała, że sytuacja w tej branży nie jest prosta, ale w energetyce nie ma alternatywy dla węgla. Beata Szydło dodała, że w ciągu kilku miesięcy powinna powstać Polska Grupa Górnicza.