Szef PO Grzegorz Schetyna mówi, że rząd Beaty Szydło poniósł porażkę w negocjacjach z Brytyjczykami w sprawie zasiłków dla Polaków pracujących na Wyspach. Po szczycie w Brukseli premier powiedziała, że porozumienie UE-Wielka Brytania.

Brytania jest satysfakcjonujące dla naszych rodaków. Zdaniem Schetyny, który gościł w radiowej Trójce, można mówić tylko o sukcesie Brytyjczyków, a ten został osiągnięty kosztem Polaków mieszkających na Wyspach i tych, którzy tam przybędą, żeby legalnie pracować, kosztem zasiłków na ich dzieci.

Przewodniczący PO dodał, że polska delegacja walczyła o to samotnie, a rząd nie był w stanie uzyskać wsparcia Grupy Wyszehradzkiej.

W uzgodnionym kompromisie znalazły się zapisy, które dotyczą Polaków już pracujących w Wielkiej Brytanii, oraz w innych krajach Unii. Obejmą one także tych, którzy dopiero zamierzają podjąć pracę za granicą, na terenie Wspólnoty. Będą 7-letnie ograniczenia w wypłatach zasiłków dla obywateli z unijnych krajów, którzy przyjadą pracować w przyszłości do Wielkiej Brytanii. Nie dotyczy to tych, którzy już są na Wyspach, a więc także sporej grupy naszych rodaków. Takich ograniczeń nie będą mogły wprowadzić pozostałe kraje członkowskie.