Prorosyjscy separatyści z Ługańska i Doniecka proponują władzom Ukrainy wymianę jeńców. Jak zapewniają, są gotowi rozpocząć proces natychmiast, gdy tylko Kijów wyrazi zgodę.

Reprezentująca samozwańczą Doniecką Republikę Ludową Daria Morozowa poinformowała, że wymiana miałaby się odbywać w proporcjach „3 do 6”. Jak dodała, doniecka republika jest gotowa wydać Ukrainie dwóch wziętych do niewoli żołnierzy i jednego ochotnika w zamian za przekazanie sześciu przetrzymywanych przez kijowskie władze cywilów.

Z kolei samozwańcza Ługańska Republika Ludowa proponuje wariant wymiany „4 do 8”. Informację tę przekazała dziennikarzom przedstawicielka ługańskich separatystów Olga Kobcewa. Nie wskazała, kto miałby znaleźć się w pierwszej grupie zwolnionych.

O wpisanie na listę osób przewidzianych do wymiany stara się dwoje obywateli Ukrainy: deputowana Rady Najwyższej Nadia Sawczenko i reżyser Ołeh Sencow. Sawczenko jest sądzona w Rosji za rzekomy współudział w zabójstwie dwóch pracowników rosyjskiej telewizji. Natomiast Sencow został skazany za terroryzm na 20 lat łagru.