Rząd zajmie się dzisiaj „Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, przygotowanym przez resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Dzięki niemu rozwój polskiej gospodarki ma przyśpieszyć. Posiedzenie rządu zaplanowano na godzinę 12.

Ekonomista Polityki Insight, Adam Czerniak uważa, że plan będzie trudny do realizacji. Propozycja wicepremiera Morawieckiego ma poprawić eksport, unowocześnić polską gospodarkę i uczynić ją bardziej konkurencyjną. Według Adama Czerniaka postulaty te nie są nowe i były zgłaszane przez poprzednią administrację. Są jednak trudne w realizacji. Ekonomista spodziewa się zmian instytucjonalnych, które mogą polegać na połączeniu agencji wspierających gospodarkę.

Według rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej rząd powinien znieść bariery, które zniechęcają przedsiębiorców do wydatków na badania. Obecnie, jak informuje Adam Czerniak, właściciele firm nie raportują nakładów na innowacje, traktując je jak inne inwestycje. Wprowadzenie ulgi podatkowej dla inwestujących w naukę pozwoliłoby zbadać to zjawisko i przygotować kolejne narzędzia, wspierające tak zwane innowacje.

Wicepremier Morawiecki mówił, że jednym z elementów planu jest wsparcie polskiej produkcji. Chodzi między innymi o przemysł lotniczy, motoryzacyjny, pojazdów szynowych czy stoczniowy. Minister zapowiedział też ułatwienie warunków do prowadzenia firm.