Platforma Obywatelska zarzuca rządowi kłamstwo w sprawie programu „500 plus”. Pokazała dziś w Sejmie spot na ten temat, w którym przekonuje, że premier Beata Szydło, obiecywała 500 złotych dla każdego dziecka.

O rzekomym kłamstwie mówił już podczas debaty sejmowej na temat ustawy wprowadzającej program szef klubu PO Sławomir Neuman.

Zdaniem posła PiS Pawła Szefernakera ataki PO biorą się z tego, że opozycja nie może się pogodzić, iż rządowi w 85 dni od zaprzysiężenia udaje się realizować obietnice wyborcze. "Żadne wasze kłamstwa i żadna wasza agresja tego nie zmieni" mówił poseł Szefernaker.

Reklama

Sama premier Beata Szydło zwracała uwagę, że projekt "Rodzina 500 Plus" powstawał w konsultacji między innymi z rodzinami. Zaznaczyła, że 500 złotych na dziecko otrzymają nie tylko rodziny z dwójką i więcej dzieci ale też każda rodzina biedniejsza z jednym dzieckiem. Przypomniała, że przedstawiciele PO nie dotrzymali obietnic danych wyborcom dotyczących chociażby niepodwyższania podatków czy niepodwyższania wieku emerytalnego. "Zanim komuś zarzuci się kłamstwo, trzeba spojrzeć we własne oczy" - podkreślała premier Szydło. Zaznaczyła, że wprowadzany program jest kompleksowym, systemowym programem wspierania polskich rodzin. Najważniejsza jest tutaj jednak perspektywa demograficzna. Jeśli zaś rząd nie podejmie wyzwania, by wprowadzać odważne projekty, to Polska będzie wymierała - zaznaczyła pani premier.

Rząd wielokrotnie podkreślał, że program "Rodzina 500 Plus" ma na celu przede wszystkim zmianę modelu rodziny 2 plus 1 na model przynajmniej 2 plus dwa. A rozpatrywany już dzisiaj w Senacie projekt wprowadzający program "Rodzina 500 Plus" przewiduje, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.