Dokumenty ze spotkań ministrów finansów strefy euro będą upubliczniane. Tak zdecydowali dziś członkowie Eurogrupy podczas obrad w Brukseli. Apele o większą przejrzystość decyzji podejmowanych przez euroland pojawiły się w trakcie negocjacji nad pakietem pomocowym dla Grecji.

Publikowane mają być szczegółowsze programy obrad i tzw. listy podsumowujące, czyli wnioski szefa eurogrupy dotyczące dyskusji podczas spotkań. Ministrowie ustalili, że będą ujawniać też inne ważne dokumenty, ale - jak zaznaczył przewodniczący gremium Jeroen Dijsselbloem - muszą być pewne wyjątki. "Niektóre dokumenty mogą zawierać informacje wrażliwe dla rynków, inne mogą dotyczyć kwestii, co do których ostatecznie nie było zgody ministrów, więc główna zasada będzie taka, że tylko te dokumenty, które będą przyjęte, będą upubliczniane" - powiedział Dijsselbloem. Szczegóły mają jeszcze ustalić eksperci.

Zmiany zapowiadane przez Eurogrupę z zadowoleniem przyjęła Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich. Emily O'Reilly latem zeszłego roku - gdy trwały rozmowy na temat pomocy finansowej dla Grecji - otrzymała skargę w sprawie ograniczonego dostępu do dokumentów z negocjacji. O'Reilly oświadczyła, że "biorąc pod uwagę duży zakres decyzji podejmowanych przez Eurogrupę, ministrowie finansów strefy euro muszą brać za nie odpowiedzialność".

Trzyletni program pomocowy dla Grecji, uzgodniony w lipcu ubiegłego roku po długich i skomplikowanych negocjacjach, opiewa mniej więcej na 80 miliardów euro.