Ponad połowa Rosjan nie chce, aby ich kraj przyjmował uchodźców z Bliskiego Wschodu. Tyleż samo obywateli Federacji Rosyjskiej radzi zachodnioeuropejskim państwom, aby również nie przyjmowały uciekinierów. Jak informuje dziennik „Kommiersant”, sondaż przeprowadziła rosyjska Fundacja Opinii Publicznej.

Gazeta podkreśla, że jeszcze pół roku temu wyniki podobnych sondaży było inne. Na przykład we wrześniu 2015 roku przeciwko przyjmowaniu uchodźców w Rosji opowiadało się niespełna 35 procent badanych.

W opinii socjologów na zmianę stanowiska Rosjan wpłynęły wydarzenia ostatnich trzech miesięcy, głównie zamachy terrorystyczne w Paryżu, do których doszło 13 listopada. Analityk Fundacji Opinii Publicznej Grigorij Kertman zwraca uwagę na publikacje prasowe i telewizyjne dotyczące uchodźców.

Reklama

Jego zdaniem, przedstawianie zjawiska migracji tylko w negatywnym świetle ma podstawowy wpływ na kształtowanie opinii Rosjan. Przy tym podkreśla, że na terenie Federacji Rosyjskiej przebywa znacznie więcej migrantów z państw centralnej Azji, niż w Europie z Bliskiego Wschodu, ale jak dodaje -„nie ma z nimi problemu, bowiem ludzie już do nich się przyzwyczaili”.