Bezpieczeństwo energetyczne - to jeden z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu. Podczas rozmów przywódców w Brukseli pojawi się zapewne kwestia gazociągu Nord Stream II , łączącego Rosję z Niemcami. Sprzeciw wobec tego projektu zgłasza m.in. Polska

O to, by kwestia bezpieczeństwa energetycznego pojawiła się dziś podczas obrad zabiegały kraje Grupy Wyszehradzkiej wspierane przez Rumunię. W projekcie dokumentu końcowego szczytu znalazł się zapis, który mówi że każda nowa inwestycja w infrastrukturę energetyczną na terenie Wspólnoty powinna w całości być zgodna z unijnym prawem oraz celami unii energetycznej czyli gwarantować zróżnicowanie dostaw surowców, źródeł i tras przesyłowych. To właśnie nawiązanie do projektu Nord Stream II.

Opór wobec drugiej nitki gazociągu zgłaszają także Włochy, które twierdzą, że nie współgra ona z unijną polityką sankcji wobec Rosji. Nie brakuje jednak także komentarzy, że Włosi są sceptyczni wobec Nord Stream II w związku z upadkiem gazociągu South Stream, w którym Włochy same miały mieć udział, a który ostatecznie został zablokowany. Wśród pozostałych tematów drugiego dnia szczytu będą także walka z terroryzmem, reforma unii gospodarczej i walutowej oraz rynku wewnętrznego.

Reklama