To ma być gest solidarności i pamięci o ofiarach stanu wojennego. IPN zachęca do udziału w akcji "Zapal światło wolności". Chodzi o to, aby wieczorem, w dniu 34 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zapalić świeczkę i wystawić ją w oknie.
Reklama

Kamila Sachnowska z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, ze tradycja tego gestu sięga lat 80-tych, gdy na wieść o stanie wojennym wykonali go papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. W wolnej Polsce gest ten został nieco zapomniany, dlatego IPN od 4 lat stara się o nim przypominać.

Instytut Pamięci Narodowej zachęca, aby świeczki zapalić o 19.30. Kamila Sachnowska podkreśla, że godzina ta nie została wybrana przypadkowo. O tej porze był emitowany "Dziennik Telewizyjny", uważany za tubę propagandową komunistycznego reżimu. Jeśli nie będzie nas w domu o tej porze, w internecie, na stronie www.pamiec.pl, można zapalić wirtualną świeczkę.

Honorowy patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda.

Instytut Pamięci Narodowej w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego organizuje w całej Polsce wiele wydarzeń. W Warszawie o 17:30 przy Krakowskim Przedmieściu 64 zostanie otwarta wystawa plenerowa "Ofiary stanu wojennego". Od rana po ulicach stolicy będzie jeździł zabytkowy Ikarus, w którym będzie można posłuchać piosenek bardów "Solidarności" i wykładów historyków.