Słowacja policja będzie mogła zatrzymać podejrzanego o terroryzm nawet na 96 godzin. To jedno z nowych rozwiązań prawnych przyjętych przez parlament w Bratysławie. Rząd Roberta Fico pracuje nad pakietem antyterrorystycznym.

Do tej pory funkcjonariusze mogli zatrzymać osobę podejrzaną standardowo na 48 godzin. Jednak po zamachach terrorystycznych w Paryżu słowacki rząd zdecydował się na zwiększenie uprawnień policji. Zmiany w prawie poparła nie tylko koalicja parlamentarna, ale także część opozycji.

Przedłużenie czasu zatrzymania jest tylko jednym z wielu rozwiązań tak zwanego pakietu antyterrorystycznego, który zaproponował rząd Roberta Fico. Zakłada on dalsze zwiększanie uprawnień policji oraz służb specjalnych, a także drastyczne zaostrzenie kar za działania terrorystyczne. Gabinet chce, aby terroryzm był kwalifikowany nie jako przestępstwo, ale zbrodnia, dzięki czemu możliwe będzie zasądzanie wyższych kar osobom, którym zostanie ona udowodniona.

Nowe przepisy będą też lepiej chronić świadków, którzy zdecydują się zeznawać w przypadkach związanych z terroryzmem. Chodzi przede wszystkim oto, aby światek nie był konfrontowany z oskarżonym.