Kandydatury Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Anny Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego zyskały poparcie sejmowej większości - przede wszystkim posłów PiS. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego sejmowe uchwały o dzisiejszym wyborze Trybunału.

Odroczone obrady, kolejne przerwy, a w trakcie posiedzenia mocne słowa. Sejm od 16.00 debatował nad wyborem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do 19.30 wybrano 5 nowych członków Trybunału.

Pierwsze głosowania poprzedziły propozycje opozycji, dotyczące odłożenia wyborów. Cezary Grabarczyk z PO, były minister sprawiedliwości wzywał do odniesienia się do wczorajszego wniosku Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie chcą, by posłowie powstrzymali się od wyboru jego nowych członków do czasu rozstrzygnięcia zgodności ustaw o TK z ustawą zasadnicza. Cezary Grabarczyk mówił, że to sprawa precedensowa i należy do niej tak podejść.

Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że wczorajsze stanowisko TK jest sprzeczne z jego wcześniejszym orzecznictwem, gdy w 2006 roku uznał, że przepisy na które dziś się powołują, nie mają do niego zastosowania.

Później padały ostrzejsze słowa. Proszę o szacunek dla Konstytucji - mówiła posłanka PO Henryka Krzywonos i apelowała do swoich "byłych kolegów" o wysłuchanie. W wystąpieniu zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości m.in. nieprzestrzeganie wolności słowa w Sejmie.

Działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego to zamach na demokrację - mówił z kolei Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej, a Ryszard Petru z partii Nowoczesna stwierdził, że PiS buduje "imperium nihilizmu i bezprawia".

Polacy oczekują dziś aktywności prezydenta - mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców apelował, by kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego zażegnał prezydent Andrzej Duda. "W kampanii wyborczej wtedy kandydat Andrzej Duda mówił, że ma być prezydentura aktywna, że ma być aktywny prezydent, że Polacy potrzebują prezydentury aktywnej. Tak, dziś Polacy potrzebują aktywności pana prezydenta" - powiedział lider PSL. "Zdobyliście władzę i uważacie, że macie wszystko" - mówił szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15 zaznaczył, że zmiana konstytucji jest potrzebna. Jak dodał, obecni sędziowie TK są mocno upolitycznieni, a powinni być w pełni niezależni. Przypomniał, że TK ustanowione zostało komunistyczną ustawa. Dodał, że Trybunał powinien zostać zlikwidowany, a jego kompetencje powinien przejąć Sąd Najwyższy.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oskarżali Platformę Obywatelską o próbę zawłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego. Poseł tej partii Stanisław Piotrowicz powiedział, że Platforma cały czas stara się zablokować zmianę składu Trybunału, by utrudnić reformy planowane przez nowy rząd. Zdaniem posła, w tej chwili dobrze widać, czyje interesy dziś reprezentuje Trybunał. "Mówiliście Państwo o trójpodziale władzy, o autonomii tych władz. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 listopada, wydane w niespotykanym, ekspresowym tempie na żądanie i zlecenie PO pokazało tożsamość Trybunału z Platformą Obywatelską" - zaznaczył.

Sejm wybiera sędziów Trybunału Konstytucyjnego w miejsce trzech, których kadencja wygasła wcześniej i dwóch, których kadencja upłynęła w listopadzie. Poprzedni Sejm znowelizował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i wybrał wszystkich pięciu sędziów. W ubiegłym tygodniu Izba unieważniła uchwały o ich powołaniu.

Jutro Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w sprawie wyboru pięciu sędziów przez posłów poprzedniej kadencji. W przyszłą środę, 9 grudnia sędziowie zbadają zaś konstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.
Przed Sejmem odbywają się pikiety - zarówno zwolenników jak i przeciwników zmian w TK. Na początku doszło do przepychanek między nimi.