- Zaproszenie przyjąłem z nadzieją, choć jest to inicjatywa spóźniona - tak szef klubu PO Sławomir Neumann mówi o organizowanych po południu konsultacjach prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda zaprosił do siebie liderów PO, PSL-u, Nowoczesnej, marszałka Sejmu oraz prezesa i wiceprezesa Trybunału.

Neumann mówił dziennikarzom, że takie spotkanie powinno odbyć się wcześniej. Pan prezydent jako strażnik konstytucji i ładu prawnego powinien reagować na kryzysy, które czasem w parlamencie wybuchają - powiedział. Dodał, że na spotkanie idzie z dobrą wolą.

Polityk dodał, że Platforma Obywatelska ma propozycje, które pozwolą rozwiązać obecny kryzys. Nie chciał ich jednak zdradzić przed rozmową z Andrzejem Dudą. To prezydent powinien najpierw poznać nasze stanowisko, wierzę, że po tym spotkaniu będziemy mieli dla państwa dobre informacje - powiedział Neumann.

Podczas rozpoczynającego się jutro (2.12) posiedzenia, Sejm ma wybrać pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pojutrze Trybunał zajmie się zaskarżoną przez Platformą Obywatelską ustawą z czerwca tego roku. Na jej mocy w październiku wybrano pięciu sędziów, którym kadencja już się skończyła lub kończy w grudniu. W ubiegłym tygodniu sejmowa większość unieważniła ten wybór.

Kandydatów na nowych sędziów można zgłaszać dziś do 18-tej.