Ministerstwo kultury będzie ściśle współpracować z Polonią w sprawie odzyskiwania utraconych dzieł sztuki - zapowiedział prof. Piotr Gliński. Minister mówił o tym w warszawskiej Galerii Kordegarda na wernisażu wystawy "Utracone/Odzyskane".

Polska od wielu lat poszukuje zaginionych w czasie II wojny dzieł sztuki. Prof. Gliński uważa, że warto zaangażować w te działania Polaków mieszkających za granicą. "Chcemy rozwijać współpracę z Polonią i z Polakami żyjącymi za granicą w wielu dziedzinach" - dodaje minister. Zaznacza, że także w tej dziedzinie warto zaktywizować Polaków, wyczulić ich na "odzyskiwanie polskości, która została zagubiona czy wręcz skradziona".

Minister kultury zwraca jednocześnie uwagę na to, że instytucje pracujące nad odzyskaniem utraconych dzieł działają sprawnie. "To jest program wieloletni, my odzyskujemy te dzieła sztuki regularnie i także regularnie będziemy je prezentować" - zapewnia minister. Prof. Gliński dodał, że Ministerstwo Kultury przejmie prawdopodobnie także nadzór nad polskimi instytutami, które w tej chwili są związane z MSZ-em.

Wieczorem w Galerii Kordegarda zaprezentowano jedno z najcenniejszych dzieł, które powróciły do Polski - obraz Francesco Guardiego "Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów". Wystawę będzie można oglądać do 6 stycznia.