9 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS przyjętej w ubiegłym tygodniu przez parlament i podpisanej przez prezydenta. Zaskarżyły ją Platforma Obywatelska i Rzecznik Praw Obywatelskich. O terminie poinformował IAR były minister sprawiedliwości Borys Budka z PO. Początek rozprawy o 9.00.
Reklama

Nowelizacja ustawy przyjęta przez PiS wchodzi w życie 4 grudnia. Borys Budka podkreślił, że choć Trybunał będzie obradował dopiero 5 dni później, to ewentualne orzeczenie o jej niekonstytucyjności i tak umożliwi zablokowanie wyboru nowych sędziów Trybunału. Jak wyjaśniał były minister sprawiedliwości, nowelizacja przyjęta przez PiS daje 7 dni na zgłaszanie kandydatów.

"A więc do czasu rozpatrzenia przez Trybunał naszego wniosku nie będzie zamkniętej listy potencjalnych sędziów Trybunału. Jest to termin który pozwoli na wyeliminowanie tej niekonstytucyjnej, naszym zdaniem, noweli" - dodał.

Z kolei 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą nowelizacji przyjętej jeszcze przez rząd PO-PSL. Pierwotnie to PiS zaskarżył tę nowelę, później jednak się z tego wycofał, a swój wniosek w tej sprawie złożyła Platforma Obywatelska.