„To, co się dzieje w ostatnich dniach, szczególnie na linii prezydent – PiS, rząd, większość parlamentarna, to jest uderzenie w podstawy demokracji w Polsce. Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów, którym już rozpoczęła się kadencja. Nie robi tego, łamiąc konstytucję” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM szef klubu PO Sławomir Neumann, pytany o zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. „Jeśli takich przypadków będzie więcej, to prezydent podlega jakimś prawom w Polsce” – dodaje. „Prezydent, jako strażnik konstytucji, powinien zachowywać się zgodnie z konstytucją.

Dziś mamy kłopot taki, że zamiast strażnika konstytucji stał się strażnikiem interesów PiS” – uważa Neumann. Ustawa o TK według PO? „Uznaliśmy w większości PO i PSL, że dajemy sędziom czas od wyboru do objęcie stanowiska 3 miesiące. Jeśli Trybunał uzna, że to złe rozwiązanie, to pierwszy walnę się w pierś i przeproszę za PO” – odpowiada gość RMF FM.

„Jako Platforma będziemy organizować obóz oporu przeciwko złym decyzjom. Organizujemy wokół siebie grupę nacisku na PiS, żeby powstrzymać ich przed psuciem państwa” – mówi przewodniczący klubu PO. Jego zdaniem ci, którzy do tej pory byli przekonani, że Polska jest bezpieczna „dziś obudzili się z przekonaniem, że jest ryzyko, że zawłaszczanie państwa przez PiS będzie trwało i jak hydra się rozwijało”. Pytany o to, co się teraz dzieje z Ewą Kopacz, odpowiada: „Jest w Sejmie, zabiera głos, pracuje. To nie jest tak, że gdzieś zniknęła”. Neumann - Brutusem, Kopacz - Juliuszem Cezarem? „Oba porównania są nieco na wyrost. Nie czuję się Brutusem” – mówi gość RMF FM.

Reklama