Za atakiem na hotel "Radisson Blu" w Bamako w Mali stoi prawdopodobnie algierski islamista Mokhtar Belmokhtar. Jego grupa jest powiązana z al-Kaidą. Akcja służb specjalnych w hotelu jeszcze trwa. Grupa terrorystów - prawdopodobnie już bez zakładników - ukryła się na ostatnich piętrach budynku.

Wstępny bilans to 27 ofiar. Jak podał anonimowy urzędnik Organizacji Narodów Zjednoczonych, 12 ciał znaleziono w piwnicy i 15 na drugim piętrze budynku. Podczas walk z oddziałami specjalnymi zginęło dwóch napastników, ale nie jest jasne, czy wliczono ich do tych 27 ofiar.

Kilka godzin temu do hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn, krzycząc po arabsku: "Allah jest wielki!" i strzelając w powietrze. W tym momencie w hotelu przebywało około 170 osób. Później udało się uratować grupę około 30 osób. W chwili decydującego ataku terroryści przetrzymywali 136 osób. W szturmie na budynek brały oddziały malijskie, wspierane przez francuskich komandosów oraz oddział amerykańskich wojsk specjalnych.

Wśród ofiar ataku na hotel jest obywatel Belgii. Taką informację przekazał rzecznik parlamentu belgijskiego. Jest to urzędnik parlamentu, który przebywał w Mali.

Hotel "Radisson Blu" jest popularny szczególnie wśród obcokrajowców, głównie przedsiębiorców oraz załóg lotniczych.

Prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita skrócił wizytę w Czadzie i wrócił do kraju.

W Mali od kilku lat działają muzułmańskie ugrupowania terrorystyczne, powiązane z Al Kaidą. Organizują one zamachy, a także atakują restauracje i hotele, w których przebywają cudzoziemcy.