Prezydent Węgier ostrzega, że unijna polityka podziału imigrantów i uchodźców między kraje członkowskiego, może wywołać "kryzys demokracji" i anarchię w Europie.

Wiktor Orban powiedział, że ustalony z góry przez UE system rozmieszczenia uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej opracowano bez brania pod uwagę opinii obywateli krajów Wspólnoty.

- Kto upoważnił unijnych przywódców do prowadzenia takiej polityki? Kiedy i kto głosował za przyjęciem milionów ludzi, którzy nielegalnie przedostali się do UE? - pytał Orban w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego.

Jego zdaniem, takie działanie jest łamaniem demokracji, zagraża europejskiej kulturze i wartościom chrześcijańskim. Węgierski premier dodał, że tak zwany "system kwotowy" podziału uchodźców jest nierozsądny, bezprawny i niesprawiedliwy.

- Nie akceptujemy go - zaznaczył.

Wprowadzenie obowiązkowych "kwot uchodźców" chcą Niemcy, które sam przygotowują się do przyjęcia do końca roku do miliona obcokrajowców z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej. Sprzeciwia się temu kilka krajów UE, w tym Polska.