Po Berlinie i Londynie, przyszedł czas na Paryż. Prezydent uda się dziś z jednodniową, oficjalną wizytą do Francji (powitanie na dziedzińcu Pałacu Inwalidów w Paryżu o 11:30). Andrzej Duda spotka się w Paryżu między innymi z prezydentem Francoisem Hollandem (13:00). Zaplanowano również rozmowy z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego (12:00) oraz Senatu (18:00).

Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział IAR, że wizyta była od dawna planowana. "Francja jest dla Polski jednym ze strategicznych europejskich partnerów. Prezydent traktuje tę wizytę jako początek strategicznego, ale też konkretnego dialogu o interesach" - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Minister zapowiedział najważniejsze tematy rozmów polskiego prezydenta: "z jednej strony kwestia klimatyczna i przygotowanie do szczytu klimatycznego, a z naszej strony przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie". Prezydenci będą rozmawiać także o migracji, kryzysie na Bliskim Wschodzie, ale też o kwestiach modernizacji polskiej energetyki i europejskim bezpieczeństwie energetycznym. Nie jest tajemnicą, że stronie francuskiej zależy na udziale ich firm w budowaniu pierwszej elektrowni atomowej nad Wisłą. Termin realizacji inwestycji był już kilkukrotnie przekładany. Ostatnio minister gospodarki deklarował, że siłownia powstanie do 2025 roku.

W grudniu w stolicy Francji ma się odbyć kolejny szczyt klimatyczny ONZ, który może doprowadzić do światowego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z kolei szczyt NATO odbędzie się Warszawie w lipcu przyszłego roku.

Prezydent przebywając w Paryżu będzie również rozmawiał z polskimi uczonymi i wnukami Marii Skłodowskiej-Curie (17:15). Andrzej Duda wieczorem spotka się także z Polonią (19:15) i wręczy odznaczenia państwowe. Minister Szczerski zapowiada, że podczas tej uroczystości zagra finalista tegorocznego festiwalu chopinowskiego Szymon Nehring.