Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanie w Szczecinie. Dziś Rada Miasta odrzuciła uchwałę mieszkańców, którzy nie chcieli rzeźby prezydenta. Pod obywatelskim projektem podpisało się przeszło pięć tysięcy szczecinian.

Zdaniem Artura Szałabawki, radnego z Prawa i Sprawiedliwości, opinię na temat postawienia monumentu wyrażono podczas niedzielnych wyborów: "Pomimo tego, że część mieszkańców była przeciwna, dużo osób zagłosowało za naszą partią, która chce pomnika i wspiera społeczny komitet jego budowy" - wyjaśnia.

Chcemy, aby odbyły się konsultacje społeczne w sprawie pomnika Lecha Kaczyńskiego - mówi Dorota Sanecka, z partii Razem, jedna z inicjatorek uchwały obywatelskiej.

Rada Miasta zdecydowała, że podczas kolejnej sesji zostanie wybrane nowe miejsce dla pomnika. Poprzednie, przy wjeździe do śródmieścia na przeciwko Bramy Królewskiej, zostało zakwestionowane przez Marka Tałasiewicza, wojewodę zachodniopomorskiego. Plan zagospodarowania przestrzennego nie uwzględniał nowej zabudowy na tym terenie.
Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego jest szczecińską inicjatywą obywatelską, która ma być sfinansowana z pieniędzy ze zbiórki publicznej. Do tej pory nie ma jeszcze gotowego projektu rzeźby.