W oczekiwaniu na oficjalne, ogólnopolskie wyniki, okręgowe komisje wyborcze, kandydaci i media lokalne podają dane na temat głosowania z regionów.

Według nieoficjalnych danych, tylko w województwie pomorskim nie wygrał PiS. Wszędzie indziej, partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła nad PO. Wcześniejsze dane sondażowe wskazywały, że Platforma jest mocna jeszcze w Zachodniopomorskiem i na Opolszczyźnie.

Prawo i Sprawiedliwość zapewne osiągnie samodzielną większość w Senacie. Według danych z 77 okręgów wyborczych PiS-owi, brakuje już tylko trzech mandatów. Kandydaci Platformy Obywatelskiej zdobyli dotychczas 26 mandatów. W trzech okręgach wygrywali kandydaci niezależni: dotychczasowi senatorowie: były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki oraz była posłanka PO Lidia Staroń.

Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, a nawet w województwie opolskim. Platforma Obywatelska triumfowała całkowicie jedynie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Reklama

Wśród polityków, którzy zasiądą w nowym Senacie są dotychczasowy marszałek izby Bogdan Borusewicz, wicemarszałek i szef sztabu PiS Stanisław Karczewski, szef rolniczej Solidarności i dotychczasowy senator Jerzy Chróścikowski, a także były europoseł Adam Bielan, były minister w kancelarii Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki oraz były szef SLD startujący z komitetu Platformy Obywatelskiej - Grzegorz Napieralski.

Reklama

W Senacie zasiądzie po raz kolejny współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki, który startował w okręgu bialskim jako kandydat niezależny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Po dziesięciu latach do parlamentu powraca były poseł AWS i PO Andrzej Wojtyła. Tym razem uzyskał on mandat senatorski, startując z listy PiS w okręgu kaliskim w Wielkopolsce. W Senacie zadebiutują dotychczasowa szefowa sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, żona europosła Bogdana Zdrojewskiego, a także brat europosła PiS Bolesława Piechy - Wojciech Piecha.

Na Lubelszczyźnie znane są też wyniki wyborów do Sejmu z okręgu numer 6, obejmującym dawne, małe województwo lubelskie. Barbara De Chateau z Obwodowej Komisji Wyborczej w Lublinie poinformowała, że zdecydowanie najwięcej głosów uzyskała lista zgłoszona przez komitet wyborczy PiS - 232 tysiące 14 głosów. Na listę PO oddano 80 tysięcy 892 głosy. Trzecie miejsce zajął komitet wyborczy Kukiz15, a czwarte PSL.

Najwięcej głosów w tym okręgu zdobyła Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej - 43 tysiące 459. Drugie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zajmuje jedynka na liście PIS- Elżbieta Kruk, na którą zagłosowało 43,432 mieszkańców Lubelszczyzny. Komisja liczy jeszcze głosy do Sejmu z drugiego okręgu wyborczego w regionie. Frekwencja wyborcza w okręgu lubelskim wyniosła 51,99 procent.

W województwie śląskim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła przewagę w większości miast regionu. Z danych, które udało nam się uzyskać do tej pory wynika, że PiS wygrało w Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Bielsku - Białej, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Rybniku i okręgu gliwickim.

Platforma Obywatelska prześcignęła konkurenta w Chorzowie. Frekwencja w regionie wyniosła 39,60 procent. Najmniej osób do urn poszło w okręgu kłobuckim - 33,84 procent. Najwięcej w bielskim - ponad 46 procent.

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie zwyciężyło w wyborach parlamentarnych na Podkarpaciu. Na PiS głosowało 54,7 % wyborców, PO otrzymała 12,8 % głosów, a ugrupowanie Kukiz15 - 9, 05 proc.

W okręgu rzeszowskim w Sejmie swoich przedstawicieli będą miały 3 partie. Ze wstępnych obliczeń wynika, że PiS wprowadzi do Sejmu 12 posłów. PO dwóch i Kukiz jednego. Gdyby partia KorWin przekroczyła próg wyborczy, otrzymałaby jeden mandat, kosztem PiS-u.

Pewne miejsce w Sejmie mają już dotychczasowi posłowie: Józefa Hrynkiewicz, która zdobyła najwięcej głosów - ponad 27 tysięcy, Andrzej Szlachta i Kazimierz Moskal (ponad 24 tysiące), Kazimierz Gołojuch (ponad 19 tysięcy), Zbigniew Chmielowiec (ponad 18 tys.), Robert Bednarz (ponad 17 tysięcy) i Jan Warzecha (ponad 15 tysięcy). Powyżej 11 tysięcy głosów zdobyli nowi parlamentarzyści PIS-u: Jerzy Paul i Mieczysław Miazga, a blisko 10 i pół tysiąca Halina Szydełko. Jeśli partia Korwin nie przekroczy 5% progu wyborczego, do Sejmu wejdzie jeszcze Krystyna Wróblewska, którą poparło 9 tysięcy osób.

Najwięcej głosów z Platformy Obywatelskiej zdobyła Krystyna Skowrońska - 23 i pół tysiąca i Zdzisław Gawlik - prawie 8 i pół tysiąca, a z partii Kukiz15 - Maciej Masłowski 15 i pół tysiąca.

Przedstawiciele PiS-u obejmą wszystkie mandaty senatorskie z regionu. Do dotychczasowych senatorów - Alicji Zając, Janiny Sagatowskiej i Zdzisława Pupy, dołączą prof. Aleksander Bobko i dotychczasowy poseł Solidarnej Polski Mieczysław Golba.

W okręgu koszalińskim (numer 40) najwięcej głosów, bo aż 65 262 tysięcy zdobyła PO. Liderem okazał się kołobrzeski poseł Marek Hok, na którego głosowało ponad 17 tysięcy 600 głosów; tuż za nim uplasował się szef zachodniopomorskiej PO, poseł Stanisław Gawłowski, na którego głosy oddało ponad 14 200 osób. Na trzecim miejscu znalazł się poseł Paweł Suski.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 62 tysiące 32 głosy. Największe poparcie, nieco ponad 25 tysięcy, uzyskał lider listy poseł Czesław Hoc. Druga Małgorzata Golińska ponad 7 tysięcy 600 głosów. Trzeci Paweł Szefernaker, lider Młodzieżówki PiS zdobył blisko 7 tysięcy głosów.

Wśród partii w okręgu koszalińskim na trzecim miejscu jest Zjednoczona Lewica (24 697 głosy; na kolejnych miejscach są ugrupowanie Pawła Kukiza ( 20 428 głosów), Nowoczesna (17 488 głosów), KORWiN ( zdobył 9 672 głosy), Partia Razem ( 8 466 głosów) i PSL ( 8 972 głosy) .

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu mamy poznać jutro.