Szefowie Komisji i Rady Europejskiej pogratulowali Prawu i Sprawiedliwości zwycięstwa w niedzielnych wyborach. Do wyników głosowania w Polsce odnieśli się także niektórzy liderzy frakcji w europarlamencie.

Jean Claude Juncker w liście gratulacyjnym do kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło wyraził nadzieję na bliską współpracę z nową władzą w budowie - jak się wyraził - silniejszej i bardziej prężnej Unii Europejskiej, w której Polska będzie pełnić kluczową rolę.

Gratulacje dla PiS przekazał także Donald Tusk. W liście do Beaty Szydło szef Rady napisał, że życzy jej powodzenia „w misji, udanych i owocnych rządów umacniających pozycję Polski w Unii Europejskiej”. Dodał, że liczy na dobrą współpracę. Na portalu społecznościowym Tusk napisał zaś wcześniej, że nie lekceważy wyników wyborów, a we wtorek oficjalnie odniesie się do nich na konferencji prasowej.

Syed Kamall, lider konserwatystów w Parlamencie Europejskim - frakcji do której należy PiS - wyraził zadowolenie z „niezwykłego zwycięstwa” Prawa i Sprawiedliwości. Szef liberałów Guy Verhovstad ucieszył się zaś z dobrego wyniku .Nowoczesnej Ryszarda Petru.