Po uszczelnieniu granicy z Chorwacją, Węgry wprowadzają kontrole na przejściach granicznych ze Słowenią. Poinformował o tym węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wczoraj w nocy Węgry uszczelniły granicę z Chorwacją.
Reklama

Dlatego władze tego kraju zaczęły przewozić imigrantów w stronę Słowenii. Ta z kolei zadeklarowała, że umożliwi wszystkim chętnym dalszą podróż na Zachód. Przywrócenie kontroli na granicach ze Słowenią minister tłumaczy tym, iż chodzi o ochronę Węgier przed niezarejestrowaną falą imigracyjną, a co za tym idzie, o ochronę europejskich zasad i wartości.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto zwrócił uwagę, że zasady działania strefy Schengen zostały wypracowane wspólnie i tak też powinny być przestrzegane. W jego ocenie, Węgry egzekwują te reguły, dlatego nikogo nie wpuszczą na teren kraju łamiąc unijne przepisy. Kontrole zostaną utrzymane tak długo, jak długo strona węgierska będzie uważać to za stosowne.

Urzędy na Słowenii spodziewają się, że do końca dnia z Chorwacji przybędzie co najmniej 2 tysiące 400 imigrantów. Od rana chorwackie autobusy przywiozły około 600 osób.