Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zdecydowała o upublicznieniu protokołów i innych materiałów z posiedzeń w sprawie postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Już niedługo dokumenty ukażą się na stronie internetowej Sejmu - powiedział IAR Robert Kropiwnicki, przewodniczący komisji z PO. Robert Kropiwnicki wyjaśnił, że udostępnione kilkaset stron materiału, któremu nie nadano statusu niejawne lub zastrzeżone. "Zachęcam do lektury" - dodał poseł.

Wniosek o postawienie byłego Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie PiS, przed Trybunałem Stanu przygotowała w 2012 roku Platforma Obywatelska.

W uzasadnieniu wniosku powołano się m.in. na materiały z komisji śledczej badającej przyczyny niewyjaśnionej dotąd śmieci posłanki SLD Barbary Blidy oraz na materiały z komisji śledczej do spraw nacisków. Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej uznała za zasadne 6 spośród 8 zarzutów, które znalazły się we wniosku PO. Najważniejsze z nich dotyczą przekroczenia uprawnień, wpływanie na śledztwa i wywierania nieuprawnionego nacisku na prokuraturę, policję, CBA i inne służby. 25 września Sejm w głosowaniu odrzucił wniosek PO.

Do wymaganej ustawowej większości zabrakło 5 głosów.