"Jakie jest podejście tej formacji do tego sektora potwierdza deklaracja, która niedawno została zgłoszona przez poseł Szydło, która mówi o tym, że PiS zamierza wprowadzić podatek bankowy i pomimo tego, że działalność SKOK-ów niewiele się różni od działalności bankowej, to padło zastrzeżenie, że (podatek - PAP) nie będzie dotyczył Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych" - mówił Brzezinka.

Poseł PO podkreślił, że zewnętrzny nadzór nad instytucjami finansowymi jest standardem na świecie. Przypomniał, że podczas prac nad ustawą o KNF to posłowie PO zgłaszali konieczność objęcia SKOK-ów nadzorem KNF. "Wtedy niestety nie udało się tego zrobić, a koalicja PiS-LPR-Samoobrona to odrzuciła" - podkreślił.

Brzezinka dodał, że kiedy w 2009 roku Platforma przygotowała ustawę, która miała wprowadzić zewnętrzny nadzór nad SKOK-ami, wejście ustawy w życie opóźnił wniosek ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zbadanie konstytucyjności tych przepisów. Dodał, że wtedy głowę państwa reprezentował obecny prezydent, a wówczas minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

"Dziś wiemy, że podnoszone w prezydenckim wniosku zarzuty były bezzasadne. Opierały się już wtedy na fałszywej tezie, że wszystkie SKOK-i są instytucją samopomocową, mającą za zadanie działanie bez zysku, a tworzenie rezerw znacząco podnosiłoby koszty ich funkcjonowania" - konkludował polityk Platformy.