Wciąż brak końcowego porozumienia co do przyszłości irańskiego programu atomowego. Wiedeńskie negocjacje po raz kolejny się przedłużają.

Reklama

Rozmowy reprezentantów USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec z delegacją Iranu w Wiedniu trwają już dwa tygodnie. Mimo że podobno większa część porozumienia jest już ustalona, sprawą sporną pozostaje kwestia embarga na broń czy kontroli irańskich instalacji wojskowych.
Irański minister spraw zagranicznych, podając w wątpliwość osiągnięcie porozumienia jeszcze dziś, powiedział, że choć poczyniono pewne postępy, to rozmowy nie są jeszcze bliskie końca. Mohammad Javad Zarif zapowiedział, że strony nie odejdą od stołu negocjacyjnego, póki nie osiągną porozumienia. Jego brytyjski odpowiednik Philipp Hammond stwierdził, że negocjacje toczą się w „męcząco wolnym tempie” i zapowiedział wznowienie rozmów w sobotę.
Negocjacje pomiędzy sześcioma mocarstwami a Iranem trwają od listopada 2013 roku, głównie w Szwajcarii i Austrii. Celem porozumienia jest ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie, a nawet zniesienie sankcji wymierzonych w gospodarkę Iranu.