Jest zarys umowy pomiędzy Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami w sprawie irańskiego programu atomowego - dowiedziała się agencja Reuters. Według niego, w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych, Iran zobowiąże się umożliwić dostęp inspektorom ONZ do wszystkich budzących podejrzenie obiektów, w tym także tych o znaczeniu militarnym.

Reklama

Anonimowi przedstawiciele negocjujących stron nieoficjalnie informują, że jeżeli porozumienie zostałoby podpisane, Rada Bezpieczeństwa ONZ mogłaby przyjąć odpowiednią rezolucję znoszącą sankcje nałożone na Teheran. Inspekcje rozpoczęłyby się w irańskich obiektach atomowych w pierwszej połowie 2016 roku. W tym samym czasie nastąpiłoby zniesienie sankcji wobec Iranu.

Nieoficjalnie mówi się, że negocjacje kontynuowane będą aż do opracowania ostatecznej wersji porozumienia. Planowane jest to jeszcze dziś rano.

Według anonimowego przedstawiciela jednego z mocarstw, w spotkaniu nie uczestniczy irańska strona, a opracowane jak dotąd wstępne porozumienie może jeszcze ulec zmianie.
Iran i światowe mocarstwa, w których skład wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Chiny, Niemcy, Francja i Rosja, od ponad dwóch tygodni w Wiedniu próbują wypracować porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego.

Rozmowy pomiędzy sześcioma mocarstwami a Iranem trwają od listopada 2013 roku, głównie w Szwajcarii i Austrii. Celem porozumienia jest ograniczenie prowadzonego przez Teheran programu nuklearnego w zamian za złagodzenie, a nawet zniesienie sankcji wymierzonych w gospodarkę Iranu.