Szef Komisji Europejskiej przeciwny wyjściu Grecji ze strefy euro. "Zawsze wierzyłem , że musimy uniknąć Grexitu, jestem przeciwny Grexitowi" - mówił Jean Claude Juncker w Parlamencie Europejskim. Dodał, że jest przeciwny "prostym" rozwiązaniom, a w Europie chodzi o kompromisy.

Pytania o wyjście Grecji ze strefy euro pojawiły się zwłaszcza po tym gdy Grecy opowiedzieli się - w niedzielnym referendum - przeciwko warunkom pomocy finansowej proponowanym przez międzynarodowe instytucje.

"Wyrzucenie Grecji z unii monetarnej lub nawet Unii Europejskiej nie jest czymś czego chcemy, albo czego powinniśmy chcieć, dlatego Komisja Europejska będzie pracowała na rzecz ponownego otwarcia negocjacji z Grecją" - podkreślił szef Komisji.

Juncker powiedział, że szanuje wybór Greków, ale nie do końca rozumie za czym się opowiedzieli, bo pytanie jakie pojawiło się podczas głosowania dotyczyło programu pomocowego, który i tak już wygasł. Zaapelował więc do premiera Tsiprasa, aby wytłumaczył o co tak naprawdę chodziło w referendum.