Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby ogromną porażką dla wszystkich - uważa unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici. Bierze on udział w dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów strefy euro, którzy mają przygotować szczyt eurolandu wieczorem w Brukseli. Główne pytanie dotyczy tego jakie propozycje porozumienia ma do zaoferowania grecki rząd i czy będą one wystarczające , by udzielić Atenom nowej pożyczki finansowej i w ten sposób nie dopuścić tzw. Grexitu.

Zdaniem komisarza Moscoviciego wyjścia Grecji ze strefy euro można cały czas uniknąć. Jak powiedział, wszyscy muszą zdawać sobie sprawę z ‘ogromnej, historycznej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa’. Według Komisji Europejskiej oznacza to niedopuszczenie do Grexitu, który byłby błędem i "straszną, wspólną porażką”. Podkreślił, że Bruksela nie chce tego, ale teraz wszystko zależy od Grecji i od tego jak chce dokonać postępów w negocjacjach. „Następnie razem zobaczymy jak możemy pracować nad nowym programem pomocy i na jakich warunkach” - dodał komisarz.

Grecja prawdopodobnie będzie chciała umorzenia części długu. Dotychczas nie było na to zgody w strefie euro, choć za takim rozwiązaniem opowiedział się Międzynarodowy Fundusz Walutowy, inna instytucja pożyczająca Grecji pieniądze. Moscovici pytany o to czy eurogrupa będzie omawiać kwestię restrukturyzacji greckiego zadłużenia odpowiedział, że dzisiejsze spotkanie „nie jest o tym”.