Sensacyjny sondaż pracowni Estymator dla "Newsweeka". Partia Pawła Kukiza przegoniła Platformę Obywatelską i znajduje się na drugim miejscu. Prowadzi PiS wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem - ten blok notuje 36-procentowe poparcie.

Na Listę Kukiza zdecydowałoby się zagłosować 25 procent respondentów. Zaś 20 procent badanych popiera PO. Na granicy progu wyborczego balansuje SLD - z wynikiem 5 procent.
Według tego badania, do Sejmu nie wejdą: nowo tworzone ugrupowanie Nowoczesna.pl Leszka Balcerowicza i Ryszarda Petru oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Na te formacje chce głosować 4 procent badanych. Partia KORWiN ma 2 procent poparcia, zaś Ruch Narodowy i Twój Ruch - po 1 procencie.


W przeliczeniu na mandaty - koalicja PiS-Solidarna Polska- Polska Razem może liczyć na 209 miejsc w Sejmie. Oznacza to, że do bezwzględnej większości brakuje temu blokowi 22 mandaty.

Lista Kukiza może wprowadzić do Sejmu 141 posłów, zaś PO jedynie 105. Według sondażu, SLD może liczyć na 5 mandatów.

Badanie dla "Newsweeka" zrealizowano w dniach 27 i 28 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1138 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaką partię będą głosować.