Stowarzyszenie założone przez Ryszarda Petru NowoczesnaPL przekształci się w partię polityczną? Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich nie wyklucza tego.

- Takiego wariantu nie wykluczam, aczkolwiek na tym etapie jest to stowarzyszenie. W ciągu trzech, czterech tygodni taka decyzja zapadnie - powiedział Petru w "Faktach po Faktach".

- W tym stowarzyszeniu chodzi o to, aby zmienić poziom dyskursu w Polsce. Wszyscy mówią wyłącznie o tym, jak wydawać pieniądze. Ja chciałbym mówić o tym, jak te pieniądze zarabiać, żeby później móc je wydawać. To nie jest tak, że ja nie dostrzegam problemów zwykłych ludzi. Trzeba im dawać wędkę, a nie jałmużnę. Wydaje mi się, że w Polsce w ogóle o tym nie myślimy - stwierdził Petru.

Petru stwierdził, że nie chce klasyfikować się, czy należy do „Polski liberalnej”, czy „Polski solidarnej”. - Ja mam inny podział: na tych, którzy chcą zarabiać i w związku z tym, żeby ten tort do podziału był większy i na tych, którzy mówią tylko jak wydawać - powiedział.

I dodał: "W Polsce nie myślimy, jak rozwiązywać problemy. Pojawiło się hasło „Polacy potrzebują godności”. Godności nie daje pierwszy maja, tylko dobra płaca. A skąd bierze się dobra płaca? Ona będzie wtedy kiedy my w Polsce będziemy tworzyć rzeczy, które mają wartość dodaną. O tym nie ma debaty".

Z wstępnych deklaracji wynika, że inicjatywę współtworzyć mieliby Władysław Frasyniuk, prof. Leszek Balcerowicz i Andrzej Olechowski.